DRAGUNOV NİŞANCI TÜFEĞİ

Uzun Namlulu Silahlar admin tarafından 6 sene önce paylaşıldı. Yorum Yok
DRAGUNOV NİŞANCI TÜFEĞİ

DRAGUNOV NİŞANCI TÜFEĞİ

6Dragunov nişancı tüfeği adını aldığı Rus tasarımcı Yevgeny Fyodorovich Dragunov tarafından 1958 yılında tasarlanan, akabinde o yıl katıldığı bir silah tasarım yarışmasını kazanarak seri üretime geçen ve 1963 yılında Sovyet askeri doktrini ihtiyacı gereğince resmen Sovyet ordusunda kullanılmaya başlanan  yarı-otomatik nişancı tüfeğidir. Farklı iklimlerde, zorlu saha şartlarında, çok sayıda testin uygulandığı elemeleri başarıyla geçen silah 200 adetlik deneme amaçlı ön alım sonrası “Snayperskaya Vintovka Dragunova” (Dragunov keskin-nişancı tüfeği) SVD kod adıyla ordu envanterine katılmıştır.

Geliştirme ve üretim aşamasında Dragunov’un esas amacı hareketli birliklere ateş desteği sağlamak ve standart piyadenin etki menzilini arttırmaktı. Silah, 7.62×54 mm r mühimmat kullanır, tekli atış yapar, şarjörü 10 mermi alır.

Silahın modernizasyon çalışmaları sonrasında dipçik ve kundak polimer malzemeden geliştirilmiş olup amaca özel olarak uyarlanabilmektedir. Örneğin 590mm kısa namlu ve katlanır dipçikli SVDS serisi hava indirme birimleri için üretilmektedir. Dragunov SVD,match/sniper grade mühimmat ile 600 metre mesafede yüksek isabet oranı sağlar. Eğitimli bir nişancı match/sniper grade “7n1” (9.7 gram, çelik çekirdekli FMJ. 823mt/s namlu çıkış hızı) mühimmat ile 1300 metreye kadar hassas atış yapılabilir.

8

Nişan hattını sağlayan uzak mesafe görüş dürbünü olan PSO-1 modeli  4x yakınlaştırmaya varan teleskopik görüş sağlar. Dikey ve  yan ayar tamburaları mevcuttur. Bu dürbüne ilaveten gece görüş dürbünü (night vision) takılabilmektedir.

Yarı-otomatik, barut gazının genleşmesiyle çalışan  ve elle ayarlanabilen iki konumlu gaz regülatörüne sahiptir.

Şarjördeki son fişek ateşlenip kovan atıldıktan sonra mekanizma geride kilitli kalır ve kurma kolunun geriye çekilip bırakılmasıyla ileri giderek kurulu pozisyona gelir.

Çekiç tipi bir ateşleme mekanizması  ve elle seçilebilir emniyet manivelası vardır.

Her ne kadar AK modelleri kozmetik ve mekanik benzerlik gösterse de gövde, mekanizma ve namlu çok daha hassas işlenerek daha dirençli olması ve daha isabetli atışlar yapılabilmesine olanak sağlar.

Namlu, ağırlık azaltmak amacıyla nisbeten ince üretilmiş ve yarıklı bir alev gizleyen ile sonlandırılmıştır. Korozyon ve aşınmaya karşı namlu içi krom kaplama olup sağa dönüşlü 4 yiv-sete sahiptir. Birçok silahtan ayrılan yanı ise namluya boyunca yiv-set çekilmemiş olup 547 mm’lik kısmında bulunmaktadır. 1960’lı senelerde hatve oranı 320mm de bir tur iken 1970’li yıllardan bu yana zırh delici mühimmatlara da uygun olan 240mm de bir tur olacak şekilde değiştirilmiştir. Bu şekilde isabet oranı 7n1 mühimmat kullanılmak suretiyle %19 arttırılmıştır.

 Mühimmat takılıp çıkartılabilir, kavisli, çift sıralı bir şarjör ile yüklenebilmektedir. Şarjör 10 fişek kapasitelidir.

7Varyasyonları :

Sivil pazara yönelik olarak üretilen 300 metre mekanik nişangahlı yivli av tüfeği Tiger (Tigr) modelleri 7,62×51 NATO / .308 winchester, 7,62x54r, 30-06 Springfield ve  9,3×64 Brenneke (SVDK modeli) mühimmatlara uygun olarak üretilip 520mm ve 620mm namlu boyları ile piyasaya sürülmüştür.

Taşınabilirliği arttırmak amacıyla kısa namlulu ve katlanabilir dipçikli SVDS modeli, sentetik dipçik pedi ve sabit yanaklık ile üretilmektedir. Gaz piston bloğu geliştirilmiş ve konik yapıdaki alev gizleyen adapte edilmiştir.

SVDS’in gece görüş sistemine sahip modelleri SVDSN koduyla üretilmektedir.

Bullpup modeli SVU tam boy olarak SVD’den kısadır. Katlanabilir çelik nişangahlar ve PSO-1 dürbün ile donatılmıştır. 20 fişek kapasiteli şarjörlü ve tam otomatik modeli ise SVU-A kodula anılmaktadır.

SWD-M, daha ağır bir namlu ve el kundağı altına monte edilmiş bipod ayaklar ve LD-6 (6×42)dürbüne sahiptir..

2Dragunov SVD bazı özellikleri ile özgün bir tasarımdır. Öncelikle bu silah yüksek derecede eğitim ve tecrübeye sahip sniper / keskin nişancı ekiplerinden ziyade, tim içinde nişancı olarak görevlendirilmiş personele yönelik tasarlanmıştır. SVD’nin Sovyet ordusuna katılımıyla motorize piyade birliklerinde nişancı pozisyonundaki personele dağıtılmıştır. Nişancı görevi verilecek personelin seçiminde tam boy hedefe 800 metreden %50, 500 metre mesafeden %80, ve 200 metreden %90 başarıyla isabet kaydedebilme gibi kriterler şart koşulmuştur. Belirtilen isabet oranları dakikada 2 hedefe atış ile başarılmalıdır. Zaman içinde Varşova Anlaşması dahilinde bulunan her müfrezede en az bir Dragunov SVD taşıyan nişancı personel barındırılmıştır. Sadece eski Batı Alman Demokratik Cumhuriyeti birliklerinde en az 2000 seçilmiş personel varken batı ülkelerinin hiç birisi özel birlikleri haricindeki birliklerde tek bir nişancı bile istihdam etmemekteydi

Personelin görevini tam anlamıyla gerçekleştirebilmesi amacıyla geliştirilen SVD, çok uzun mesafelere atış yapılabilen keskin nişancı tüfeklerine oranla oldukça hafif, dengeli ve değişken savaş koşullarında kolay kullanıma sahiptir.

SVD’yi diğer hassas atışa yönelik üretilen tüfeklerinden farklı kılan bir diğer özelliği ise yarı otomatik bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Böylece birden fazla hedefe yapılacak ardıl atışlarda daha hızlı temas sağlanmaktadır.

Ayrıca bu sınıf tüfeklerde bulunmayan bir süngü bağlantı elemanı vardır. Böylece yakın muharebede süngü kullanılabilmesi yanı sıra elektrik verilmiş dikenli telleri ve benzeri malzemeleri kesme özelliğine sahiptir.

Tüm bu özellikler ve farklı karakteristiği, taktik kullanım doktrini ile birleştirildiğinde Dragunov SVD görece düşük maliyetli, kolay kullanımı ve taşınabilirliği ile savaş alanında ciddi başarılar elde edebilmiştir. Cephe arkasından düşmanın önemli personelini imha ve baskı ateşi desteği sağlamasının yanı sıra ani baskınlarda yakın mesafede de başarıyla kullanılmıştır.

5


Standart Teslimat Paketi
Dragunov SVD 1
İçerik
PSO-1M2 dürbün 1
Şarjör 5
Bıçak / kasatura 1
Şarjörlük 1
Yedek Parça Çantası 1
Taşıma Kayışı 1
Yağdanlık 1
Aksesuar seti (harbi, fırça, tornavida, kutu) 1
Kullanım Kitabı 1
Specifications
Şarjör Kapasitesi 10
Süngüsüz ağırlık 4,7 kg
Süngüsüz uzunluk 1230mm
Namlu Boyu 620mm
Optik Nişangah Mesafesi 1300m
Mekanik Nişangah Mesafesi 1200m
Emniyet Atış / Emniyet
Optik Nişangah Büyütme Oranı 4x
Mühimmat 7,62x54R

Osmanlı Savunma Türkiye’deki silah severlerin tutkusu haline gelen markalardan
HS Tabanca , Kalashnikov Yivsiz av tüfeği ve askeri amaçla yurda giren
VHS /VHS2 ürünleri ve
Sestan-Busch Balistik Koruyucu ekipmanları Türkiye Temsilcisidir
www.osmanlisavunma.com

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR
  • SAIGA 410 , 36 ÇAP YİVSİZ TÜFEK İNCELEME VE ATIŞ

  • HS-45ACP COMPACT TACTICAL

      HS 5” tam boy silahlar ihtiyaç anında bir tabancadan beklentilerinizi en üst düzeyde sağlamak için üretilmektedir. HS tam boy taktik serisi tabancalar ~127mm boyunda namlusu, üstün performansı, yüksek kapasitesi ve kontrol edilebilir...

  • HS 9 hakkında uzman kullanıcı yorumu

    Hs 9 hakkında uzman bir silah kullanıcısının yorumu: “Öncelikle şunu söylemeliyim, silahın malzeme ve işçilik düzeyi oldukça iyi. Oldukça tatminkar bir işçilik vardı. Silahın 102 mm’lik namlusunun yiv-set başlangıcında aynı P99&...

Yorum Yazın
FACEBOOK SAYFAMIZ