Neden Kalashnikov Shotgun ?

Uzun Namlulu Silahlar admin tarafından 6 sene önce paylaşıldı. 2 Yorum
Neden Kalashnikov Shotgun ?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Popüler adıyla Kalashnikov or ya da daha bilinen adı ile AK (Avtomat Kalashnikova) yarım yüzyıldan fazla zamandan bu yana tarihin en başarılı yarı-otomatik saldırı tüfeklerinden biridir.

Mikhail Kalashnikov tarafından tasarlanıp 1947 senesinde üretime başlayan silah, Sovyet ordusuna 1949 senesinden itibaren 7.62mm Kalashnikov assault rifle (AK-47) olarak adapte edildi. Geçen 65 sene sonrasında AK birçok geliştirme ile klasik görünümü olan menevişli gövdesi, ahşap kundak ve dipçiğinden daha modern bir görünüm alarak siyah sentetik kundak, tabanca kabzeli dipçiğe, mat siyah gövdeye kavuşmuştur. Bununla da kalmayıp onlarca aksesuar seçeneği ile savaş ortamı için ihtiyaç duyulan her format uygulanabilir hale gelmiştir. Diğer yandan Century Arms Bullpup modelleri gibi üçüncü parti firmaların sıradışı modifikasyonları da uygulanıp farklı zevklere sahip kullanıcılar için de popüler hale gelmiştir.

 

kal1AK tüfek modellerinin orijinali Rus Izhmash tarafından üretilse de başta ABD olmak üzere birçok ülkede üretilmekte ve hatta farklı kalibre seçenekleri ile yarı-otomatik olarak  .22 LR’den başlayan kalibrelerde arz edilmektedir. Ayrıca  12, 20 ve  36(.410) çap yivsiz namlulu av tüfeği modelleri orijinal olarak Kalashnikov concern firması tarafından üretilmektedir.

 

 

 

Neden Kalashnikov?

kal3Modern yarı-otomatik yivsiz tüfeklerin 1899 yılında John M. Brovning tarafından atıldı. Brownin’in tasarladığı tüfekler alttan ya da yandan herhangi bir kurma kolu ya da manivelanın yardımı olmaksızın ard arda, kendiliğinden yükleme yaparak ateş edilebilmesini sağlıyordu. Üstelik ardıl atışların hızı mekanizmaya değil atıcının tetiği ne kadar hızlı çekebildiğine bağlıydı. Bu tam anlamıyla gerçek bir gelişmeydi. Browning biraderler yüzyılın tam bitiminde yarı-otomatik yükleme yapabilen tüfek projesini o dönem Winchester’ın başkanı olan T.G. Bennett’a sunmuşlardı. Ancak o dönemden sonra 1902 yılına kadar John Browning ve T. G. Bennett arasında uzlaşılamayacak görüş farklılıkları doğdu. Browning kardeşlerin yeni bir şartı vardı: 1885 yılına kadar uyguladıkları gibi tasarımlarını Winchester’a tüm haklarıyla satmaktansa, gayri maddi hak bedellerini talep ettiler. Bennett, tüm dialogları kesip kardeşleri saf dışı bıraktı. İşte bu karar Winchester tarihinde alınmış en yanlış kararlardan biriydi.

John Browning tasarımını Belçikalı Fabrique Nationale (F.N.) firmasına sundu ve böylece Browning A5 yivsiz tüfeği ortaya çıktı. Browning yarı-otomatik yivsiz tüfeği 1903 yılının Eylül ayında (yine Browning tasarımı olan) Winchester’ın eski teknolojili pompalı mekanizmalı tüfekleriyle rekabet etmeye başladı.  Her iki silah da farklı kullanıcı kitlelerine hitab etmekteydi. Winchester bununla birlikte yivsiz ateşli silahlar piyasasından neredeyse dışlanmış duruma düştü. Lisans ile üretim izni verilen ve Remington bir anda piyasada adı şöhret olan Auto-5 modeli ile piyasayı domine etmeye başladı. En büyük rakibi Remington’un bu atağı karşısında Winchester (W.R.A Co) firması piyasaya yarı otomatik bir model sürmeye zorlanmış oldu. Ancak kısa bir ömrü olan Winchester Model 1911 başarılı olamadı. Hatta sık sık sorun çıkartması nedeniyle “Dul bırakan” lakabıyla anıldı.

Browning ve Remington modelleri en nihayetinde neredeyse tüm Dünya’da üreticiler tarafından üretilmeye başlandı. Hatta Winchester bile zamanında dışladığı teknikleri kullanmak durumunda kaldı.

Ve en nihayetinde 20. yüzyıl biterken Kalashnikov, 12 ga çaplı tüfeklerle AK tarihine ve yivsiz tüfekler tarihine yeni bir sayfa ekledi!

Saiga 12 olarak piyasaya sürülen bu silahı bugüne dek üretilmiş olan Remington, Winchester, Beretta, diğer şarjör beslemeli tüfeklerle hatta Benelli M4 and Remington 870 A-TACS modelleri ile (bazı AR-15 tipi tüfekler hariç) tam anlamıyla karşılaştırmak mümkün görünmemekte.

Saiga 12 tüfeklerinin kalbi olan AK-47 mekanizması onları tüm diğerlerinden farklı kılmakta. Kutudan çıktığı anda verdiği son derece sağlam ve güvenilir olduğu hissiyatı, hem sahada hem de ev savunması ve hatta yüksek isabet oranı ile müsabakalarda bile yer almasını sağladı.

Modern AK tüfeklerinin yarı-otomatik yivsiz uygulaması, AK 1947 piyade tüfeğinin güvenilir gaz pistonu mekanizmasına sahiptir.  Hibrit bir tasarım olan AK teknolojisi M1 Garand/M1 piyade tüfeğinin tetik, kilitleme ve açma düzeneği; John Browning tasarımı olan Remington Model 8 piyade tüfeğinin emniyet mekanizması; silah tarihçileri tarafından ilk piyade tüfeği olarak tanımlanan 2. Dünya Savaşı silahlarından Alman Sturmgewehr 44’ün gaz sistemi esinlenerek geliştirilmiştir.

Kalashnikov ve ekibindeki tasarım mühendisleri AK-47’nin tasarımı sırasında 2.Dünya savaşı sonrasında imha edilmek üzere toplanmış tüm bu silahları analiz etme olanağı bulmuşlardı.

Kalashnikov’un yaklaşımı, sıfırdan başlayarak “tekerleği baştan icat etme”nin gereksiz olduğu, her tasarımcının iyi ve kötü sonuçlarıyla kendine özgü bir yol çizmesi gerektiği yönündeydi. Ancak apaçık olan bir nokta vardı: yeni bir şey tasarlamadan önce konu ile ilgili sahada mevcut olan tüm malzeme ve ekipmanı derinlemesine incelemek ve mükemmel şekilde analiz etmenin mutlak şart olduğuydu. Silah uzmanları ve tarihçileri arasında sıkça sorulan ” AK-47 gerçekten Alman Sturmgewehr 44 ‘ün geliştirilmiş bir kopyası mıdır?” sorusuna şöyle bir yanıt verilebilir : “Arada teknik olarak bazı benzerlikler olmasına karşın, benzetildiği silahın tarihin tozlu sayfalarında kaybolurken, AK-47 yarım yüzyılı aşkın zamanın zorlu testlerini aşabilmiş ve en az 100 ülkede kullanılan modern zamanların en müthiş piyade silahı olmuştur.

Kalashnikov shotgun modelleri de Kalashnikov tasarımının bir diğer uzantısı olarak mükemmel ve eşsiz bir örnek olarak envanterinizde yer alacaktır.


Osmanlı Savunma Türkiye’deki silah severlerin tutkusu haline gelen markalardan
HS Tabanca , Kalashnikov Yivsiz av tüfeği ve askeri amaçla yurda giren
VHS /VHS2 ürünleri ve
Sestan-Busch Balistik Koruyucu ekipmanları Türkiye Temsilcisidir
www.osmanlisavunma.com

 

Kalashnikov av tüfekleri  hakkında bilgi almak için : www.osmanlisavunma.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR
 • HS Tabanca Galerisi

  Osmanlı Savunma Türkiye’deki silah severlerin tutkusu haline gelen markalardan HS Tabanca , Kalashnikov Yivsiz av tüfeği ve askeri amaçla yurda giren VHS /VHS2 ürünleri ve Sestan-Busch Balistik Koruyucu ekipmanları Türkiye Temsilcisid...

 • VHS 2 Dünya Pazarında

  VHS-2 Yeni model VHS-2 saldırı tüfeği kamuya 2013’ün Nisan ayında, Adriyatik Denizi Savunma ve Havacılık Fuarı sırasında duyurulmuştur. Yeni model lan VHS-2, öncül modellerinin geliştirilmiş sürümü olarak bulpup tipi, kalibresi, namlu uzunl...

 • HS 40 Sub Compact for U Tube

Yorum Yazın
 • Avcı06 dedi ki:

  Sağlam ve takılmaz bir silah. Mükemmel. Mutlaka almak için sabırsızlanıyorum.

 • olcay dedi ki:

  Sonunda yıllardır bakıp , acaba ne zaman türkiye pazarına girer diye beklediğim ürüne kavuştum.Parasını sonuna kadar hak ediyor.Teşekkürler bu gayretiniz için hasan bey.

 • FACEBOOK SAYFAMIZ